Můj příběh

Jsem fyzioterapeutka s 25letou praxí a pomáhám lidem překonávat bolesti při pohybu. 

Učím, jak krok za krokem tělo optimálně nastavit a začít ho používat tak, aby pohyb byl volný a tělo fungovalo bez bolesti do vysokého věku. 

Můj příběh - kam nás to může dovést, když zapomeneme sami na sebe

Jmenuji se Jana Rybková, jsem fyzioterapeutka a v oboru pracuji víc než 25 let. Po studiu fyzioterapie jsem absolvovala nespočet fyzioterapeutických kurzů a soustavně se vzdělávám i nadále. Neustálé zdokonalování a vzdělávání mi pomáhá lépe porozumět tomu, jak funguje lidské tělo jako celek a efektivněji tak poskytovat rady a péči svým klientům.

Pracuji s lidmi, kteří se na mě obrací, s otázkami typu - Co dělají špatně a co mohou oni sami změnit. S lidmi, kteří ke svému zdraví přistupují aktivně a nepřenechávají zodpovědnost za své zdraví na druhé osobě.

Krok za krokem ke správnému pohybu

Díky zkušenostem s vlastním tělem a zkušenostem v praxi s mými klienty vím, jak vás krok za krokem provést k napřímenému tělu a k pohybu, který neubližuje vašim kloubům a páteři. Vysvětlím vám, jak má být pohyb správně prováděn a vy tak porozumíte, proč je správné nastavení těla při každém pohybu tak moc důležité.

Prováděné cvičení tak začleníte do svých každodenních činností a začnete se hýbat tak, že každý pohyb bude pro vás vlastně už tréninkem.

Vaše tělo se napřímí, páteř se dostane pod tah (ne pod tlak) a klouby se zacentrují do kloubní jamky. Vyrovná se tak svalová nerovnováha a svaly budou ve vyváženém tahu. Zbavíte se pocitu napětí ve svalech a vrátíte tak vašemu tělu více síly a pružnosti.

Během mé dlouholeté praxe jsem naučila nespočet klientů, co mohou dělat, když se objeví bolest. Jak mohou svoji bolest odstranit a jak zamezit tomu, aby se bolest stále vracela.

Je důležité vědět, co bolest způsobuje

Ráda motivuji klienty ke cvičení tím, že jim ukážu a vysvětlím, s čím bolest souvisí a proč je důležité to špatné nastavení těla změnit a jak by pohyb měli provádět správně. Nelze se dívat pouze na místo bolesti a řešit pouze důsledek určitého přetížení, ale je třeba se na bolest dívat komplexně a hledat prvotní příčinu potíží, která je často ve vzdálenějším místě, než se bolest projevuje.

K životu pohyb neodmyslitelně patří. Když není pohyb, vše začne stagnovat. Klouby, kosti a svaly v našem těle potřebují neustále správné zatěžování. Když to bude jinak a tělo budeme neadekvátně zatěžovat, tak dojde k přetěžování různých částí těla, což vede k následným potížím a bolesti.

O tom vím i já (fyzioterapeut) své

Vliv nedostatku přirozeného pohybu jsem i přes mé vědomosti, prožila na svém těle sama. Tři roky jsem pod vlivem okolností měla opravdu velký nedostatek aktivního zdravého pohybu. Z toho posledních devět měsíců jsem chodila jen do práce a z práce, kterou jsem měla dvě minuty od svého domova a měla čas jen na domácí práce, na své dvě dospívající děti a zbylý čas jsem proseděla u PC a učení.

Výsledek?

„X“ odpoledních hodin prosezených na zadku a to zrovna ne v ideální napřímené pozici. Z aktivního člověka se ze mě stal ze dne na den pasivní „sedavec“. A postupně tak začalo mé tělo na tuto změnu reagovat.

Krásně napřímená páteř, která byla pod tahem díky vytrénovaným svalům, se začínala dostávat pod tlak. Když svaly nepracují (nejsou tedy trénované), ztrácejí svoji sílu a správnou funkci. Hlava šla do předsunutí, pánev do přetočení, ramena dopředu, břišní svaly povolily, pevné hýžďové svaly se úplně roztekly a následné potíže na sebe nenechaly dlouho čekat.

Začala jsem pociťovat brnění rukou, celkový pocit zatuhnutí celé páteře, i kloubů. Po nárazovém zatížení po delších túrách mně začalo bolet a otékat koleno a přidala se i bolest v oblasti chodidla.
Ocitla jsem se v začarovaném kruhu, o kterém jsem slýchala od svých klientů v ordinaci. Chcete něco začít dělat, ale bolest vás zastaví.

Pocit, že to momentálně jinak nejde

Jako fyzioterapeutka jsem věděla, jak je pohyb důležitý, ale i přes to jsem varovné signály svého těla neregistrovala. Měla jsem pocit, že nemůžu jinak. „Prostě nebyl čas!“

Samozřejmě jsem věděla, že takto ne. Ale, měla jsem pocit, že jinak to nejde! Odsunula jsem samu sebe na pomyslném žebříčku hodnot někam hodně daleko, abych nešidila rodinu. Byla jsem přesvědčená, že žádný čas už nezbýval na to, abych se prošla, zacvičila, protáhla či sedavý režim řádně vykompenzovala správným pohybem.

Absolvovala jsem úspěšně státnice a ihned jsem se vrhla na tu paseku, kterou jsem napáchala na svém těle. Trošku neuváženě, jsem to přepískla, a jelikož miluji turistiku, tak jsem se vrátila zpět ke své vášni chození po horách. Tělo si opravdu odvyklo na zatížení a to, co jsem zvládla dříve levou zadní, najednou byl pro mě náročný výkon.

Začala jsem mít potíže s koleny při sestupování z kopců dolů a začala mě trápit bolest v chodidle. Byla jsem nešťastná, že to vážně nejde.

Probuzení

Došlo mně, že na prvním místě musím být já sama, abych mohla svoji energii dávat dál. Začala jsem se konečně věnovat i sama sobě. Absolvovala jsem spoustu dalších fyzioterapeutických kurzů a konceptů a mohla si tak účinky nově získaných informací vyzkoušet na svém rozhozeném těle.

Krok za krokem jsem se vracela k přirozenému pohybu a nastavovala jednotlivé části těla opět do funkčního postavení. A stálo to za to. Nebylo to ze dne na den. Ale po drobných krůčcích jsem se dostávala opět k pohybu bez bolesti a získávala zpět pohyblivé silné a pružné tělo.

Opět mám radost z pohybu, cítím se pohyblivější, koleno, kde byla dle magnetické rezonance ruptura menisku, mě při horských přechodech „na těžko“ nebolí, bolest v chodidle odezněla a cítím, že se zase nacházím ve svém těle. Vím, že jak s tělem zacházíme, tak se pak i cítíme.

Uvědomuji si, jak málo stačí a vše může být úplně jinak. Záleží, kterým směrem se vydáme. Výběr je na nás.

Můžu k bolesti přistupovat pasivně. Tedy nic neměnit, stále opakovat stejné pohybové návyky, které mě k bolesti dovedly, méně a méně se pro bolest hýbat a očekávat, že to tak brzy bude lepší. Nebo ke svému tělu budu přistupovat aktivně, a když mně začne vysílat signály ve formě nějaké bolesti, tak začnu hledat příčinu a začnu dělat něco jinak a lépe.

Nyní předám své zkušenosti vám

Nyní se zaměřuji na sdílení svých znalostí a zkušeností na tomto blogu. Můžeme společně prozkoumávat různé aspekty fyzioterapie, cvičení a prevence přetížení či zranění.

Cílem je poskytnout vám nástroje a informace, které vám mohou pomoci lépe porozumět vašemu tělu, zlepšit své pohybové schopnosti a dosáhnout celkového zdraví a pohody. Můžete tak přijít na to, kde je příčina vašich obtíží, co je třeba lépe nastavit a jak ideálně pohyb provádět.

Následně vám vysvětlím, jak nově naučený pohyb začlenit do každodenních činností, abyste dosáhli dlouhodobých výsledků a minimalizovali riziko opakovaných zranění či návratu bolesti.

Při terapii bolesti je důležité se zaměřit na její příčinu a ne pouze na důsledek. Proto se mnou buďte připraveni prozkoumávat možnosti fyzioterapie a objevovat nové způsoby, jak dosáhnout svého zdraví a pohybového potencionálu.

Z mého online programu získáte přístup k profesionálnímu fyzioterapeutickému plánu, který vás krok za krokem dovede k funkčnímu pohybu bez bolesti.

Sledujte můj blog a nechte se inspirovat k aktivnímu a zdravému životnímu stylu.
Naučím vás, jak krok za krokem obnovit v těle ztracený pohyb a hýbat se bez bolesti, tak abyste se mohli věnovat vašim aktivitám, které vám přináší radost. Pro šťastný život je důležité, cítit se pohodlně ve svém těle a mít tak možnost naplno se věnovat svým zájmům a koníčkům, bez obav z bolesti nebo omezení pohybu.